Inbjudan till SYNEXPO
Insyn Scandinavia och Iris Hjälpmedel presenterar det senaste inom synhjälpmedel och arbetsplatsanpassning
Onsdag den 3 september 2025
klockan 09.00-17.00
Herrljunga Hotell
Järnvägsplatsen 4, 524 30 Herrljunga
Hålltider
09.00 Utställningen öppnar kaffe och tilltugg serveras under hela dagen
10.30-11.00 Föreläsning Åsa Lodin Iris – Smarta synhjälpmedel när synen börjar bli sämre – vad finns det för hjälpmedel och vad kan jag lösa själv?
12.00-13.00 Stängt för lunch
13.00-14.00 Föreläsning Torbjörn Svensson
Torbjörn Svensson har under många år kämpat för rätten till stöd och hjälpmedel för att kunna leva ett så normalt liv som möjligt med dövblindhet. Han har bland annat genomfört DeafblindChallenge för att visa vad man kan klara med rätt stöd – ex. att cykla över hela Sverige på tandemcykel, eller att paddla över Öresund. Torbjörn har ett flertal gånger varit med i TVs morgonsoffor och det finns också en dokumentär om honom ”Utan syn och hörsel – så jävla rättslös”. Missa inte Torbjörns föreläsning där han berättar på ett mycket inspirerande sätt om sig och sina utmaningar.
14.00 Utställningen öppnar kaffe och tilltugg serveras under hela dagen
15.30-16.00 Föreläsning Åsa Lodin Iris – Smarta synhjälpmedel när synen börjar bli sämre – vad finns det för hjälpmedel och vad kan jag lösa själv?
17.00 Utställning stänger
Anmälan gör du via epost till mailto:info@insyn.se senast den 15 augusti eller per telefon till Erik Tengvall Iris Hjälpmedel 08-39 91 31
Välkommen!